Vishay Sfernice RWST40370C1650JB00
Part No.:
RWST40370C1650JB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
RWST40370C1650JB00.pdf
Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Shipping
RWST40370C1650JB00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RWST
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
165 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
500W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 450°C
Features:
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.772" Dia x 14.567" L (45.00mm x 370.00mm)