Vishay Sfernice RWST30250CN3000JB
Part No.:
RWST30250CN3000JB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
RWST30250CN3000JB.pdf
Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Shipping
RWST30250CN3000JB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RWST
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
300 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
280W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 450°C
Features:
Non-Inductive
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.299" Dia x 9.843" L (33.00mm x 250.00mm)