TDK-Lambda RWS50B-12
Part No.:
RWS50B-12
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RWS50B-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Shipping
RWS50B-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
RWS-B (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
50W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.20" L x 3.23" W x 1.34" H (81.5mm x 82.0mm x 34.0mm)