TDK-Lambda RWS1000B-48
Part No.:
RWS1000B-48
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RWS1000B-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Shipping
RWS1000B-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
RWS1000B (1000W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
21 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.80" L x 5.00" W x 2.48" H (198.0mm x 127.0mm x 63.0mm)