Rohm Semiconductor RW1C015UNT2R
Part No.:
RW1C015UNT2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
RW1C015UNT2R.pdf
Description:
MOSFET N-CH 20V 1.5A 6WEMT
Shipping
RW1C015UNT2R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
180mOhm @ 1.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1.8 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
110 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
400mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)