Honeywell Sensing and Productivity Solutions RV4NAYSD503D
Part No.:
RV4NAYSD503D
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
RV4NAYSD503D.pdf
Description:
POT 50K OHM 2W PLASTIC LOG
Shipping
RV4NAYSD503D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
RV4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
312°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)