Precision Electronics Corporation RV4NAYSD102A
Part No.:
RV4NAYSD102A
Manufacturer:
Precision Electronics Corporation
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
RV4NAYSD102A.pdf
Description:
POT 1K OHM 2W CARBON LINEAR
Shipping
RV4NAYSD102A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
RV4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
314°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:
0.249" (6.32mm)