Honeywell Sensing and Productivity Solutions RV4NAYSB101A
Part No.:
RV4NAYSB101A
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
RV4NAYSB101A.pdf
Description:
POT 100 OHM 2W PLASTIC LINEAR
Shipping
RV4NAYSB101A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
RV4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
100
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
312°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)