Littelfuse Inc. RUEF300K-2
Part No.:
RUEF300K-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RUEF300K-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Shipping
RUEF300K-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RUEF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
10.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.710" (18.03mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.199" (5.05mm)