C&K RTBV11BS24ANNZS
Part No.:
RTBV11BS24ANNZS
Manufacturer:
C&K
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
RTBV11BS24ANNZS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 24POS 250MA 25V
Shipping
RTBV11BS24ANNZS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
RTBV
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
24
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
Circuit per Deck:
BCD
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
25 V
Voltage Rating - DC:
25 V
Actuator Type:
Round (6mm Dia)
Actuator Length:
16.00mm
Angle of Throw:
15°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Sealed - Fully
Depth Behind Panel:
10.65mm