C&K RTBH41BS10ANNZP
Part No.:
RTBH41BS10ANNZP
Manufacturer:
C&K
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
RTBH41BS10ANNZP.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 20MA 25V
Shipping
RTBH41BS10ANNZP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
RTBH
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
Circuit per Deck:
BCD
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
20mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
25 V
Voltage Rating - DC:
25 V
Actuator Type:
Round (6mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Gold (Au)
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:
PC Pin
Features:
Sealed - Fully
Depth Behind Panel:
12.70mm