C&K RTAP4EW10M25NS
Part No.:
RTAP4EW10M25NS
Manufacturer:
C&K
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
RTAP4EW10M25NS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 60V
Shipping
RTAP4EW10M25NS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
RTA
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
Circuit per Deck:
BCD with Complement
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
60 V
Voltage Rating - DC:
60 V
Actuator Type:
Round (6mm Dia), Slotted
Actuator Length:
25.00mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
12.60mm