C&K RTAP4ES10W25NS
Part No.:
RTAP4ES10W25NS
Datasheet:
RTAP4ES10W25NS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 60V
Shipping
RTAP4ES10W25NS Specifications
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Circuit per Deck:
BCD with Complement
Current Rating (Amps):
150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
60 V
Voltage Rating - DC:
60 V
Actuator Type:
Round (6mm Dia), Slotted
Actuator Length:
25.00mm
Angle of Throw:
36°
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
12.60mm