C&K RTAP36205B05SD25S
Part No.:
RTAP36205B05SD25S
Datasheet:
RTAP36205B05SD25S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 150MA 60V
Shipping
RTAP36205B05SD25S Specifications
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
5
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP5T
Current Rating (Amps):
150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
60 V
Voltage Rating - DC:
60 V
Actuator Type:
Round (5.9mm Dia)
Actuator Length:
25.00mm
Angle of Throw:
36°
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
12.60mm