C&K RTAC32S05M25FS
Part No.:
RTAC32S05M25FS
Manufacturer:
C&K
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
RTAC32S05M25FS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 150MA 60V
Shipping
RTAC32S05M25FS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
RTA
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
5
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP5T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
60 V
Voltage Rating - DC:
60 V
Actuator Type:
Flatted (6mm Dia)
Actuator Length:
25.00mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.70mm