Vishay Sfernice RT500AS22R0KB
Part No.:
RT500AS22R0KB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
RT500AS22R0KB.pdf
Description:
POT 22 OHM 500W WIREWOUND LINEAR
Shipping
RT500AS22R0KB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RT500
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
22
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
500W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Turret
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter:
0.394" (10.00mm)