MDE Semiconductor Inc RT100KP260A
Part No.:
RT100KP260A
Datasheet:
RT100KP260A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 260VRWM 512.0VC
Shipping
RT100KP260A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
260V
Voltage - Breakdown (Min):
290.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
512V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
196A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)