MDE Semiconductor Inc RT100KP168CA
Part No.:
RT100KP168CA
Datasheet:
RT100KP168CA.pdf
Description:
TVS DIODE BP 168VRWM 326.0VC
Shipping
RT100KP168CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
168V
Voltage - Breakdown (Min):
187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
326V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
314A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)