Vishay Sfernice RT100AD3300KB
Part No.:
RT100AD3300KB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
RT100AD3300KB.pdf
Description:
POT 330 OHM 100W WIREWOUND
Shipping
RT100AD3300KB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RT100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
330
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
100W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)