Vishay Sfernice RSSD30250C1R80KB00
Part No.:
RSSD30250C1R80KB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
RSSD30250C1R80KB00.pdf
Description:
ADJ PWR RES 1.8 OHM 280W CHAS MT
Shipping
RSSD30250C1R80KB00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RSSD
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
1.8 Ohms
Power (Watts):
280 W
Tolerance:
±10%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
1.256" OD, 0.839" ID (32.00mm x 21.30mm)
Length:
9.843" (250.00mm)