Vishay Sfernice RSSD20117A10R0JB00
Part No.:
RSSD20117A10R0JB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
RSSD20117A10R0JB00.pdf
Description:
ADJ PWR RES 10 OHM 100W CHAS MT
Shipping
RSSD20117A10R0JB00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RSSD
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Power (Watts):
100 W
Tolerance:
±5%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
0.866" OD, 0.496" ID (22.00mm x 12.60mm)
Length:
4.606" (117.00mm)