Vishay Sfernice RSSD16X94A18R0JB00
Part No.:
RSSD16X94A18R0JB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
RSSD16X94A18R0JB00.pdf
Description:
ADJ PWR RES 18 OHM 70W CHAS MT
Shipping
RSSD16X94A18R0JB00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RSSD
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Power (Watts):
70 W
Tolerance:
±5%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
0.709" OD, 0.362" ID (18.00mm x 9.20mm)
Length:
3.701" (94.00mm)