Vishay Sfernice RSSD13X70A3R90KB19
Part No.:
RSSD13X70A3R90KB19
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
RSSD13X70A3R90KB19.pdf
Description:
ADJ PWR RES 3.9 OHM 42W CHAS MT
Shipping
RSSD13X70A3R90KB19 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RSSD
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
3.9 Ohms
Power (Watts):
42 W
Tolerance:
±10%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
0.571" OD, 0.264" ID (14.50mm x 6.70mm)
Length:
2.756" (70.00mm)