MEAN WELL USA Inc. RSP-1500-48
Part No.:
RSP-1500-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RSP-1500-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 1536W
Shipping
RSP-1500-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RSP-1500 (1500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
32 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1536W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.94" L x 5.00" W x 3.29" H (278.0mm x 127.0mm x 83.5mm)