Riedon products by Bourns RSN-1-100B
Part No.:
RSN-1-100B
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
RSN-1-100B.pdf
Description:
RES CHAS MNT 100 MOHM 0.0025 0.1
Shipping
RSN-1-100B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
RSN
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
Composition:
Metal Element
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
30°C ~ 70°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
Height - Seated (Max):
1.380" (35.05mm)