Riedon products by Bourns RSL-4000-100
Part No.:
RSL-4000-100
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case - Open
Datasheet:
RSL-4000-100.pdf
Description:
RES CHAS MNT 25 UOHM 0.25%
Shipping
RSL-4000-100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
RSL
Package/Case:
Rectangular Case - Open
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
25 µOhms
Tolerance:
±0.25%
Power (Watts):
Composition:
Metal Element
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
30°C ~ 70°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
14.250" L x 4.000" W (361.95mm x 101.60mm)
Height - Seated (Max):
3.030" (76.96mm)