Sensata Technologies, Inc. RSF66A25B125
Part No.:
RSF66A25B125
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Float, Level Sensors
Package:
Datasheet:
RSF66A25B125.pdf
Description:
SENSOR LEVEL SWITCH SINGLE FLOAT
Shipping
RSF66A25B125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
RSF66
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Package:
Liquid
ProdictStatis:
Switch (2) (Single Float)
Type:
SPST-NC/NO
Output Type:
600 mA
Output Configuration:
0.85
Current:
1.181", 4.921" (30mm, 125mm)
Minimum Liquid Specific Gravity:
Panel Mount, M16x2 Thread
Switch Actuation Level:
Polypropylene Sulphide (PPS)
Mounting Type:
-10°C ~ 85°C
Material - Housing & Prism:
120VDC, 240VAC