MEAN WELL USA Inc. RSD-60L-12
Part No.:
RSD-60L-12
Datasheet:
RSD-60L-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Shipping
RSD-60L-12 Specifications
Series:
RSD-60 (60W)
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
72V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
93%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
5.04" L x 2.36" W x 0.98" H (128.0mm x 60.0mm x 25.0mm)