MEAN WELL USA Inc. RSD-500D-12
Part No.:
RSD-500D-12
Datasheet:
RSD-500D-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 420W
Shipping
RSD-500D-12 Specifications
Series:
RSD-500 (500W)
Voltage - Input (Min):
67.2V
Voltage - Input (Max):
154V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
35A
Power (Watts):
420W
Voltage - Isolation:
4 kV
Efficiency:
93%
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension:
9.33" L x 3.94" W x 1.61" H (237.0mm x 100.0mm x 41.0mm)