MEAN WELL USA Inc. RSD-500B-24
Part No.:
RSD-500B-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RSD-500B-24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 420W
Shipping
RSD-500B-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RSD-500 (500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
16.8V
Voltage - Input (Max):
33.6V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
17.5A
Power (Watts):
420W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
92%
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.33" L x 3.94" W x 1.61" H (237.0mm x 100.0mm x 41.0mm)