MEAN WELL USA Inc. RSD-300F-48
Part No.:
RSD-300F-48
Datasheet:
RSD-300F-48.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 302W
Shipping
RSD-300F-48 Specifications
Series:
RSD-300 (300W)
Voltage - Input (Min):
50.4V
Voltage - Input (Max):
93.6V
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
6.3A
Power (Watts):
302W
Voltage - Isolation:
4 kV
Efficiency:
91.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)