MEAN WELL USA Inc. RSD-300E-5
Part No.:
RSD-300E-5
Datasheet:
RSD-300E-5.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 210W
Shipping
RSD-300E-5 Specifications
Series:
RSD-300 (300W)
Voltage - Input (Min):
25.2V
Voltage - Input (Max):
46.8V
Voltage - Output 1:
5V
Current - Output (Max):
42A
Power (Watts):
210W
Voltage - Isolation:
4 kV
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)