MEAN WELL USA Inc. RSD-300D-5
Part No.:
RSD-300D-5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RSD-300D-5.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 210W
Shipping
RSD-300D-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RSD-300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
67.2V
Voltage - Input (Max):
143V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42A
Power (Watts):
210W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)