MEAN WELL USA Inc. RSD-300B-12
Part No.:
RSD-300B-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RSD-300B-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 270W
Shipping
RSD-300B-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RSD-300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
16.8V
Voltage - Input (Max):
31.2V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
22.5A
Power (Watts):
270W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
89.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)