MEAN WELL USA Inc. RSD-100C-5
Part No.:
RSD-100C-5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RSD-100C-5.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Shipping
RSD-100C-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RSD-100 (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
33.6V
Voltage - Input (Max):
62.4V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
20A
Power (Watts):
100W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.34" L x 2.68" W x 1.42" H (161.0mm x 68.0mm x 36.0mm)