Riedon products by Bourns RSA-15-100
Part No.:
RSA-15-100
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Rectangular Case
Datasheet:
RSA-15-100.pdf
Description:
RES CHAS MNT 6.667 MOHM 0.0025 1
Shipping
RSA-15-100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
RS
Package/Case:
Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
6.667 mOhms
Tolerance:
±0.25%
Power (Watts):
Composition:
Metal Element
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Features:
Current Sense, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Height - Seated (Max):
1.700" (43.18mm)