Raltron Electronics RQRA-1600-LC
Part No.:
RQRA-1600-LC
Manufacturer:
Raltron Electronics
Category:
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Package:
16-QFN, Variant
Datasheet:
RQRA-1600-LC.pdf
Description:
VCO 1600MHZ 12.7X12.7MM
Shipping
RQRA-1600-LC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Raltron Electronics
Series:
RQR
Package/Case:
16-QFN, Variant
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Frequency Range:
Frequency - Center:
1.6GHz
Voltage - Supply:
5V
Tuning Voltage (VDC):
0 V ~ 25 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):
-15
Icc Max:
30mA
Pushing (MHz/V):
5
Power (dBm):
3
Phase Noise Typ (dBc/Hz):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)