Rohm Semiconductor RQ7E055ATTCR
Part No.:
RQ7E055ATTCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SMD, Flat Leads
Datasheet:
RQ7E055ATTCR.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 5.5A TSMT8
Shipping
RQ7E055ATTCR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24.5mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
860 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.5W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)