Recom Power RPX-2.5-EVM-1
Part No.:
RPX-2.5-EVM-1
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
RPX-2.5-EVM-1.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR RPX?2.5
Shipping
RPX-2.5-EVM-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
1.8V, 3.3V or 5V
Voltage - Input:
2.5A
Regulator Topology:
4.5V ~ 28V