MEAN WELL USA Inc. RPSG-160-15
Part No.:
RPSG-160-15
Datasheet:
RPSG-160-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 110W
Shipping
RPSG-160-15 Specifications
Series:
RPS-160 (160W)
Type:
Open Frame
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output 1:
7.3 A
Power (Watts):
110W (155W Forced Air)
Applications:
Household Appliances, Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.36" H (127.0mm x 76.2mm x 34.6mm)