MEAN WELL USA Inc. RPS-500-24-SF
Part No.:
RPS-500-24-SF
Datasheet:
RPS-500-24-SF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 499W
Shipping
RPS-500-24-SF Specifications
Series:
RPS-500 (500W)
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output 1:
20.8 A
Power (Watts):
499W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)