MEAN WELL USA Inc. RPS-500-12-C
Part No.:
RPS-500-12-C
Datasheet:
RPS-500-12-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 310W
Shipping
RPS-500-12-C Specifications
Series:
RPS-500 (500W)
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output 1:
25.8 A
Power (Watts):
310W (500W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension:
5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm)