MEAN WELL USA Inc. RPS-400-24-SF
Part No.:
RPS-400-24-SF
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RPS-400-24-SF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 252W
Shipping
RPS-400-24-SF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RPS-400 (400W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
252W (401W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.1mm x 42.9mm)