MEAN WELL USA Inc. RPS-400-12
Part No.:
RPS-400-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RPS-400-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Shipping
RPS-400-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RPS-400 (400W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
20.8 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W (400W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.37" H (127.0mm x 76.2mm x 34.8mm)