MEAN WELL USA Inc. RPS-200-15-C
Part No.:
RPS-200-15-C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RPS-200-15-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 141W
Shipping
RPS-200-15-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RPS-200 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
9.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
141W (201W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 40.0mm)