Astrodyne TDI RP300-55-10-S
Part No.:
RP300-55-10-S
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
RP300-55-10-S.pdf
Description:
LINE FILTER 480VAC 55A CHASS MNT
Shipping
RP300-55-10-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
RP300
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Filter Type:
Three Phase (Delta)
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
480V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
3.5 kV
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
55 A
Frequency - Operating:
50/60Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CE, cURus, ENEC, SEMKO
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C