Astrodyne TDI RP240-16-4.7-S
Part No.:
RP240-16-4.7-S
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
RP240-16-4.7-S.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT
Shipping
RP240-16-4.7-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
RP240
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
16 A
Frequency - Operating:
50/60Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CE, cURus, SEMKO
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C