Carlo Gavazzi Inc. RP1D060D8
Part No.:
RP1D060D8
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
4-SIP
Datasheet:
RP1D060D8.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Shipping
RP1D060D8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
RP1D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
4.25 ~ 32VDC
Voltage - Load:
1 V ~ 60 V
Load Current:
8 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C