Pulse Electronics RO10905NF
Part No.:
RO10905NF
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
RO10905NF.pdf
Description:
ANTENNA RO 1060-1120 MHZ 5 DBI N
Shipping
RO10905NF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Radome Omni
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):
1.09GHz
Frequency Range:
1.06GHz ~ 1.12GHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
-10dB
Gain:
5dBi
Power - Max:
20 W
Features:
Termination:
N Type Female
Ingress Protection:
IP67
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
27.386" (695.60mm)