Stackpole Electronics Inc RNMF14FTC560K
Part No.:
RNMF14FTC560K
Datasheet:
RNMF14FTC560K.pdf
Description:
RES 560K OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
RNMF14FTC560K Specifications
Resistance:
560 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)